A magyar nyelv egyik legjellegzetesebb tájszólását beszélő palócok otthona a mai Nógrád megye, de hallhatjuk ezt a jellegzetes, ízes nyelvjárást a mai Szlovákiához tartozó egykori Gömör és Hont vármegyék határhoz közeli részén is.
A dimbes-dombos tájon élvezet utazgatni, a Cserhát völgyeiben megbújó aprócska, évtizedek óta változatlan falvak, jellegzetes népi építészet, szebb időket megélt kastélyok tarkítják utunkat.
A vidék elsőszámú utazási célpontja, az UNESCO Világörökségeként nyilvántartott Hollókő.
A középkori végvárrendszer számos hangulatos romról gondoskodott a mai kor turistáinak, Somoskő, Salgó,Hollókő, Nógrád vára vagy a már felvidéki oldalon lévő füleki vár mind megannyi izgalmas kirándulás.
Az irodalmi emlékek iránt érdeklődőknek valószínűleg nem kell bemutatni Madách Imrét és Mikszáth Kálmánt, a két leghíresebb Palócföldről származó írót, szülőházaik és emlékkiállításaik is megtekinthetők, előbbiek Felvidéken, utóbbiak a határ innenső oldalán.
Érdekes, szokatlan attrakciókat is találunk itt, az ipolytarnóci ősmaradványok, ill. a salgótarjáni bányamúzeum melyet igazi bányában berendezett tárlatokkal tettek érdekessé, gyerekeknek is felejthetetlen élményeket ígér.
Gyönyörű környezetben fekszik hazánk egyik leghíresebb búcsújáró helye a Mátraverebély mellett fekvő Szentkút.
Ősi, Árpád-kori templomokban sincs hiány a régióban, legszebb példa a tereskei és a nógrádsápi,valamint atari katolikus templom.
Jónéhány különlegességet is találunk Nógrádban, az egzotikus buddhista sztupát Taron, illetve Becskén vagy a kis magyar Kappadókiát, Kazár közelében.
Nyári melegben a Bánki-tó kapja a legnagyobb figyelmet, hűs vizével és színes kulturális programjaival, fesztiváljaival.
Fotó: Galbács Tamás